Blogpost

Po co mi w ogóle profesjonalny fotograf?

#Branding#Inne

Trzeba przyznać, że jesteśmy wzrokowcami, w większości. To zdjęcia lub wideo przekonują nas do zakupów, czytania artykułów, lajkowania internetowych twórców, czy po prostu lubienia ludzi.

Trochę przerażające, prawda? Ale żyjemy w świecie, w którym im ładniejsze zdjęcia tym więcej obserwatorów. Wizualna prezentacja ma kolosalne znaczenie, odgrywa kluczową rolę w budowaniu wizerunku marki, również tej osobistej, wyróżnianiu się na tle konkurencji oraz przyciąganiu uwagi klientów i followersów.

Wszystkie poniższe zdjęcia w tym artykule należą do Maćka Lewandowskiego – PictureIt.pl

Stock czy nie stock?

Poziom zdjęć, które prezentujemy w mediach społecznościowych, na stronie internetowej czy w materiałach marketingowych, ma wpływ na wizerunek naszej marki, nie ma co z tym polemizować. Kiedy zastanawiamy się nad źródłem fotografii dla naszego biznesu, często mamy dwie opcje: skorzystać z gotowych zdjęć dostępnych w Internecie lub zatrudnić profesjonalnego fotografa. 

(Teoretyczna) możliwość zaoszczędzenia czasu i środków finansowych z wykorzystaniem baz stockowych czy zdjęć generowanych prze AI jest rzeczywiście kusząca, ale jak ma się to do zrealizowania sesji zdjęciowej na własnych warunkach?

Zdjęcie jedno na milion

Profesjonalny fotograf przed podjęciem zlecenia przeprowadza (a przynajmniej powinien), wywiad z klientem, aby mógł poznać jego koncepcję dotyczącą danego projektu i dostosować się do jego potrzeb. Trochę jak partner/partnerka, który robi tysiąc pięćset zdjęć swojej połówce na pięknej plaży, na tle zachodzącego słońca, żeby wybrać to jedno, niesamowite ujęcie, które trafi na feed – może gdyby wcześniej fotograf dostał brief poszło by szybciej? 😉 

Takich zdjęć w okresie wakacyjnym widzimy mnóstwo. Trochę się od siebie różnią, miejscem, kadrem, pozą, bo każdy ma trochę inni pomysł na wykonanie. Podobnie jest z bazami stockowymi, są bogate w prace wielu, naprawdę wielu autorów, którzy mają zupełnie różne spojrzenia na dany biznes, inaczej rozumieją kadry czy stosują odmienne techniki podczas retuszu. 

Często musimy iść na kompromis i wybrać jedno z morza zdjęć, które niekoniecznie w pełni pasuje do naszej wizji.

Kontrola nad procesem

Zatrudnienie fotografa daje nam kontrolę nad finalnym efektem. Profesjonalny fotograf ma nie tylko umiejętność robienia dobrych zdjęć, ale również wiedzę na temat światła, kompozycji i modyfikacji obrazu. W tym układzie dostajemy możliwość współpracy na każdym etapie, od planowania i koncepcji, po realizację sesji zdjęciowej i post produkcję. Możemy wskazać preferencje, uwzględnić nasze cele biznesowe i dopasować zdjęcia do wizji marki.

Fotograf jest w stanie uchwycić unikalną estetykę naszej firmy i przekazać ją za pomocą obrazów, które wyróżnią nas spośród konkurencji.

Bez filtra

Współpraca z drugim człowiekiem daje nam możliwości uchwycenia wyjątkowych momentów, emocji czy unikalnego charakteru, który chcemy przekazać za pomocą obrazu – autentyczność potrafi być potężnym narzędziem do budowania i wspierania swojego wizerunku. Chcemy czegoś prawdziwego: szczery uśmiech, śmiech, łzy, ale też zdjęcia z “behind the scenes” urzeczywistniają zarówno proces jak i pokazują ludzką część biznesu. 

Fotograf powinien być w stanie zrozumieć nasze potrzeby i dostarczyć zdjęcia, które będą odzwierciedlać naszą tożsamość i wartości. Kiedy korzystamy z gotowych zdjęć z Internetu, ryzykujemy, że inne firmy również zdecydują się na te same obrazy, co prowadzi do utraty oryginalności naszej marki. Jedna twarz – mnóstwo zajęć, na przykład: stockowe zdjęcie kobiety z tabletem, która jednego dnia jest architektką w reklamie nowych bloków na stronie znanego developera, a po jutrze będzie Data Scientist w firmie IT. Ciekawe czy pozując do tego kadru zastanawiała się kim może zostać, hm?

Zatrudniony fotograf może stworzyć spersonalizowane zdjęcia, które w pełni oddają charakter naszej firmy i pozwalą wyróżnić się na rynku.

Nowe znajomości

Nawiązując dłuższą relację z fotografem tworzymy spójny i spersonalizowany wizerunek marki na wszystkich platformach, bo przecież znajomi znają swoje potrzeby. Utrzymanie dobrych więzi i wzajemne zaufanie pomiędzy współtwórcami, współpracownikami pozwala na lepszą komunikację, a możne nawet i rozumienie się bez słów. Znając wydźwięk biznesu, fotograf będzie mógł dostosować zdjęcia do różnych mediów, takich jak strona internetowa, media społecznościowe, ulotki, banery reklamowe itp. 

Fotografia to nie tylko technika, ale także umiejętność interpretacji potrzeb klienta. Dobry fotograf potrafi zrozumieć, czego oczekuje klient, potrafi również zaproponować swoje spojrzenie, a następnie skompresować obie wizje w odpowiednie kadry. Jest to szczególnie ważne w przypadku fotografii produktowej, gdzie obraz musi oddać funkcje, jakość i wartość produktu. Dzięki temu marka będzie prezentować się profesjonalnie, a odpowiednio dobrane zdjęcia będą nie tylko tłem dla informacji, które chcemy przekazać, ale również nadadzą ton naszej komunikacji wizualnej.

AI, choć może generować obrazy na podstawie analizy danych, nie jest w stanie tak dobrze zrozumieć i interpretować potrzeb jak człowiek.

Niszowi artyści

Mamy również możliwość wyboru specjalistycznych fotografów, którzy mają doświadczenie w konkretnej branży i wiedzę, jak uchwycić produkty, usługi lub procesy biznesowe w konkretny, czasem dziwny i zaskakujący sposób, ale przez to wyjątkowy. Pozwala to na elastyczność i dostosowanie do bieżących potrzeb, prowadząc, na przykład, wiele kampanii marketingowych jednocześnie. Olbrzymie firmy mają po kilka flagowych produktów, które mają odmienne grupy odbiorcze, chociażby duża marka obuwnicza – ma w swojej ofercie eleganckie pantofle dla starszych panów i szalone, młodzieżowe sneakersy – czy nie jest to świetne miejsce do pokazania dwóch, zupełnie różnych spojrzeń?

W zależności od aktualnych projektów możemy znaleźć osoby zajmujące się niszową fotografią, która idealnie pasuje do klimatu oferowanych przez nas usług czy produktów, wystarczy zajrzeć do portfolio 🙂 Można też rozejrzeć się dookoła biura, kto wie kim są sąsiedzi – znalezienie i skorzystanie z usług fotografa przyczynia się do miejscowego rozwoju i wspiera profesjonalistów w naszej społeczności. Kiedy zatrudniamy mniejszych twórców, angażujemy się w mikro gospodarkę i przyczyniamy do utrzymania miejsc pracy.

To jeszcze raz, po co mi w ogóle
profesjonalny fotograf?

Nawiązując relacje z fotografem, budujemy zaufanie wśród naszych odbiorców. Możemy pozwolić sobie na danie im czegoś prawdziwego, współtworzonego przez profesjonalistów. Mamy kontrolę nad jakością, spersonalizowane i spójne zdjęcia, a także elastyczność i dostosowanie do naszych potrzeb. Ponadto, wspieranie lokalnych, małych biznesów wpływa korzystnie na naszą społeczność.

Współpraca z fotografem to inwestycja w unikalny i autentyczny wizerunek, który może przynieść długoterminowe korzyści w zakresie komunikacji wizualnej.

Maciek (PictureIt) / Asia (Pofa Design)

Potrzebujesz więcej informacji?

Jeśli zastanawiasz się czy możemy Ci pomóc – napisz do nas, wspólnie znajdziemy odpowiedź na to pytanie.

Czytaj więcej

Poznajmy się 😉