Blogpost

Dlaczego ładny branding to za mało, by zbudować wysoką świadomość marki?

#Branding#Design

Choć kupujemy oczami to do przyciągnięcia i zainteresowania odbiorcy potrzeba znacznie więcej niż “ładnej” firmy, czy produktu. Nowoczesny branding to system komunikacji marki, który zapewnia spójność formy i treści, dostarczając narzędzia do ciągłego rozwoju.

Niezależnie, czy ruszasz z nowym biznesem, produktem, usługą, lub czy działasz już jakiś czas na rynku, warto poświęcić chwilę na zastanowienie się czy branding nie ogranicza lub, czy nie ograniczy jej możliwości w przyszłości.

Aby ułatwić Ci zadanie poznaj jak wygląda nasz proces i jakie pytania zadajemy naszym klientom.

Serce

1. Jaką misję ma moja marka/firma?

Odpowiadając na to pytanie musimy zajrzeć głębiej, pod warstwę biznesową i ekonomiczną – wiadomo firma ma zarabiać na siebie i swoich pracowników, ale dlaczego pojawiła się na rynku – to właśnie tutaj powinniśmy szukać odpowiedzi.

2. Jakie wartości są ważne dla mnie i dla mojej firmy?

Jeśli wiemy już co nas popchnęło do zbudowania marki, to teraz powinniśmy zastanowić się na czym chcemy ją zbudować, na jakich wartościach. Oprzeć firmę na prywatnych wartościach, czy może stworzyć dedykowane pod biznes? Im wartości firmy będą bliżej Twoich prywatnych, tym łatwiej będzie Ci utożsamić się ze swoją marką i zbudujesz dzięki temu większe zaufanie wśród swoich odbiorców.

3. Jaką wartość dostarcza swoim odbiorcom?

Zbliżamy się do bardziej biznesowych kwestii. Jeśli wiesz dlaczego stworzył_ś swoją firmę, to zapewne wiesz jakie problemy Twoich odbiorców rozwiązuje. Co sprawia, że twoja marka będzie unikalna w oczach Twoich odbiorców? Może będzie to problem, z którym s_m się spotkał_ś
i rozwiązał_ś od zera, a może produkt/usługa, który został przez Ciebie usprawniony lub totalna nisza, która została wypełniona Twoim biznesem.

4. Jakie cele ma moja firma?

A może zamiast użyć słowa “cele” lepiej zadać sobie bliższe sercu pytanie: “jakie marzenia ma moja firma?” – zmienia to postać rzeczy, prawda? 😉 Niech przez chwilę Twoja firma stanie się osobą lub członkiem biznesowej załogi. Postaraj się pomyśleć jakie marzenia miałaby w kontekście przyszłości, co chciałaby osiągnąć za powiedzmy, pół roku. Tak, tak, cele, raporty i KPI ciągle mamy z tyłu głowy, ale abstrahując…

Charakter

5. Jaką osobowość ma moja firma?

Zapewne znasz powiedzenie “nie oceniaj książki po okładce” często przytaczane w kontekście poznawania nowych osób. Z firmą jest podobnie – jej wygląd, choć ważny, nie stanowi o jej wnętrzu. Żeby jeszcze bardziej ułatwić zadanie, zastanów się, gdyby twoja firma była osobą, to czy byłaby lubiana? O czym można byłoby z nią porozmawiać? Dzięki temu nadasz swojej marce ludzki wymiar co wpłynie łatwiejsze przedstawienie jej szerszej publiczności.

6. Jaką historię opowiada moja firma?

Kontynuując spotkanie z firmą w postaci osoby, zastanów się nad tym jakie historie by Ci opowiedziała o sobie. Skąd pochodzi, gdzie mieszka? Czym się zajmuje i jakie ma zainteresowania? Pozwoli Ci to na zbudowanie wiarygodnej historii, a właściwie na jej odkrycie.

7. Do kogo kieruję swoją komunikację?

Tutaj wychodzimy poza waszą rozmowę jeden na jeden. Pomyśl o znajomych twojej firmy-osoby. Z kim spędza czas, jak go spędza i co wspólnie robią? Pomoże Ci to określić twoją podstawową grupę odbiorców, którzy podzielają twoje wartości i Twoją biznesową osobowość.

8. Co chcesz by ludzie opowiadali o Tobie?

“Nieważne co, byle by mówili” odeszło już jakiś czas temu do lamusa. Myśląc o wiele szerzej, zastanów się co znajomi Twojej firmy, mówili by o niej swoim znajomym. Jak chciał_byś, aby Cię zapamiętali?

Wizja

9. Jakie są kluczowe cechy marki, które chcesz wyrazić poprzez swój branding?

Mając już komplet informacji “wewnętrznych” możemy przejść do ich uzewnętrznienie. Wybierz najważniejsze cechy, które stanowią esencję Twojego biznesu. Dobry branding powinien być trzymany w ryzach i tym samym nie powinien komunikować zbyt wielu rzeczy i informacji na raz. Możesz zebrać te cechy w grupy na zasadzie podobieństw, dzięki temu ograniczymy i rozplanujemy liczbę komunikatów.

10. Jaki typ wizualizacji komunikuje te cechy?

Oprzeć komunikację wizualną na informacjach tekstowych w bardziej rzeczowy sposób? Czy lepsze będą kolorowe zdjęcia z nutką szaleństwa?
A może filmy, animacje, więcej ruchu, tańca i fajerwerków? Mając komplet cech lub ich grupy możemy podjąć te trudne decyzje i zabrać się za design. Najlepiej zacząć od zastanowienia się jaki typ wizualizacji będzie stosowny, co pozwoli oddać esencję Twojego biznesu.

11. Co chcesz, żeby ludzie czuli, gdy "widzą" Twoją markę?

Masz już w głowie typy wizualizacji, możemy się zabrać za ich wdrożenie. Pomyśl, jakie emocje powinny towarzyszyć Twoim odbiorcom. Zabawę, profesjonalizm, inspirację? Na tej podstawie będzie można określić nastrój designu, kolorystykę, fonty i wiele innych aspektów. Nie bój się skorzystać z dobrodziejstw Internetu. Poszukaj inspiracji i stwórz moodboardy.

12. Co nas wyróżnia na tle konkurencji?

Ostatnim krokiem jest zebranie wszystkich informacji i zestawienie ich z Twoją konkurencją. Choć zazwyczaj skupiamy się na różnicach, to nie zapominaj też o podobieństwach, dzięki czemu łatwiej będzie znaleźć unikatowe wartości Twojej firmy. Zobacz jak prezentuje się Twój branding, logo, sprawdź, czy Twoja strona WWW jest atrakcyjna. Pamiętaj, żeby porównywać wszystkie aspekty, od serca, przez głowę na wzroku kończąc.

Podsumowanie

W dzisiejszym świecie budowanie świadomości marki, szczególnie poprzez branding jest kluczowe dla sukcesu każdej organizacji. Świadomość marki odnosi się do stopnia, w jakim konsumenci rozpoznają i identyfikują daną markę oraz jej wartości. Wzrost konkurencji, rozwój nowych technologii i zmieniające się preferencje konsumentów sprawiają, że budowanie świadomości marki jest niezwykle ważne. 

By zbudować silną markę potrzeba solidnych fundamentów na których się oprze, fundamentów solidnie zaprojektowanych – jednym z takich fundamentów jest branding i strategia komunikacji wizualnej.

Potrzebujesz więcej informacji?

Jeśli zastanawiasz się czy możemy Ci pomóc – napisz do nas, wspólnie znajdziemy odpowiedź na to pytanie.

Czytaj więcej

Poznajmy się 😉