Case Study

Māmeido Kendo Cup 2023. Branding inspirowany japońskim sportem

#Logo

#Branding

#WWW

Naszym zadaniem było zaprojektowanie logo wraz z podstawowym systemem identyfikacji wizualnej na Social Media oraz opracowanie materiałów drukowanych do przestrzeni wydarzenia.

Główna koncepcja zakładała odwołania do japońskiej stylistyki w nowoczesnym wydaniu, ponieważ kendo jest sportem walki wywodzącym
się z szermierki japońskich samurajów.

Chcieliśmy stworzyć projekt z ponadczasowym designem, który będzie mógł ewoluować w miarę rozwoju turnieju i będzie czytelny zarówno dla polskich jak i zagranicznych uczestników.

Z przyjemnością pragnę podzielić się pozytywnym wynikiem i uznaniem, jakie zdobył projekt brandingowy “Māmeido Kendo Cup”. Była to najbardziej jakościowa promocja zawodów Kendo tej rangi w Europie wyznaczająca nowe standardy w naszej dyscyplinie.

Kasper Yearwood – Prezes Polskiego Związku Kendo

Logo

Czyli trochę o tym jak stworzyć Warszawską Syrenkę na nowo. Turniej organizowany w stolicy przez Warszawski Klub Kendo, nie mógł mieć innej nazwy niż “Māmeido” co oznacza syrenę po japońsku. Dlatego to właśnie ona stanowiła trzon naszych wizualnych poszukiwań.

Polsko-Japońska Syrena

Choć od początku wiedzieliśmy, że sygnetem ma być syrena, to postawiliśmy sobie za cel by nie inspirować się kształtem tej warszawskiej. Głównie wynikało to z tego, że Warszawska Syrenka może nie być tak dobrze rozpoznawalnym symbolem wśród grupy europejskich zawodników, przez co sygnet mógłby stracić na czytelności i uniwersalności.

Dlatego, wspólnie z Warszawskim Klubem Kendo postanowiliśmy stworzyć własny symbol, który będzie budował swoją markę.

Trzy elementy składowe

Pierwszym symbolem, do którego się odwołaliśmy to kultowa, japońska Geisha ze swoją charakterystyczną fryzurą.

Następnie wprowadziliśmy bezpośrednie nawiązanie do syrenki w postaci płetwy, która również uzupełnia Geishę o tułów – ale także odwołuje się do specjalnych, szerokich spodni (hakama) noszonych przez Kendoków.

Ostatnim elementem układanki są miecze na plecach tzw. Shinai – bambusowy miecz, którym walczy się w kendo.

Key Visual

Płetwa będąca wyróżnikiem graficznym uzupełniającym komunikację wizualną.

Dzięki zastosowaniu koloru czerwonego i oczywistego kształtu płetwy, mogliśmy ją wykorzystać w szerszej komunikacji i zbudować relację z sygnetem. Przez swój spiczasty krój, przypominający strzałkę, stała się również odrębnym elementem wizualnym. Mogliśmy pobawić się jej ułożeniem oraz kolorem na rzecz przekazywanych informacji.

Spójna komunikacja z jasnym wyróżnikiem.

Czerwona płetwa dała nam możliwość podkreślania ważnych informacji, oznakowania miejsc dla zawodników oraz sędziów. Zastosowaliśmy również kolorystyczną modyfikację sygnetu, aby podzielić uczestników na różne grupy, np.: Geisha z czerwonym ogonem oznaczała grupę kobiecą, niebieska – męską, itd.

Wszystkie informacje dotyczące turnieju były udostępniane na stałych szablonach postów, z wykorzystaniem logo, motywu wody oraz wybranymi fontami, dzięki czemu uczestnicy mieli pewność, że komunikaty dotyczą dokładnie tego wydarzenia.

Wyniki badania satysfakcji uczestników wydarzenia przerosły nasze oczekiwania. Wynik Net Promoter Score (NPS) dla całego turnieju osiągnął rekordowy poziom 94.6%, co stanowi jednoznaczne potwierdzenie wysokiej jakości i zaangażowania zespołu organizacyjnego oraz marketingowego. Branding eventu został wskazany wielokrotnie w badaniu jako wyrazisty aspekt, który wyróżniał to wydarzenie na tle innych turniejów tego typu.

Kasper Yearwood – Prezes Polskiego Związku Kendo

Dodatkowe materiały

Płetwa będąca wyróżnikiem graficznym uzupełniającym komunikację wizualną.

Motyw płetwy pojawił się również w projekcie medali dla zwycięzców. Wielką radość wszystkim uczestnikom sprawił, stworzony przez nas pakiet powitalny – biała i czerwona szarfa z logiem Māmeido oraz kuponami na lunch czy “Sayonara Party”. Ponadto stworzyliśmy wielkoformatowe banery, ścianki do zdjęć, oznaczenia pól walk i wiele innych materiałów dodatkowych, wszystkie ze spójną, syrenią komunikacją wizualna.

Māmeido Kendo Cup 2023 było przedsięwzięciem ogólnoeuropejskim, dlatego design wydarzenia musiał być zrozumiały dla wszystkich uczestników. Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że MKC będzie imprezą coroczną i już nie możemy się doczekać rozwijania tego projektu! 🙂

Podsumowanie

Realizacja tego projektu była dla nas podwójnie ważna. Po pierwsze, dzięki otwartości organizatorów na nasze pomysły, a po drugie dlatego, że Greg jest aktywnym zawodnikiem 😉

Dzięki doskonale zaplanowanej i wykonanej strategii brandingowej, Māmeido Kendo Cup zyskał rozpoznawalność na arenie międzynarodowej, przyciągając wielu topowych zawodników oraz szerokie grono miłośników naszej sztuki walki. Koncepcja wizualna, powiązana z tradycją i nowoczesnością, w pełni oddawała esencję naszego sportu, wspomogła też wyzwanie komunikacyjne związane z innowacyjną formułą turnieju.

Kasper Yearwood – Prezes Polskiego Związku Kendo

Zobacz więcej

Poznajmy się 😉

    Poznajmy się 😉